iOS 13 bugün çıkıyor!

iOS 13 bugün çıkıyor!

iOS 13, 19 Eylül Salı günü yani bugün ,Türkiye saati ile 20:00’da yayınlanacak. 

iPhone kullanıcıları iOS 13’ün kendi telefonlarına gelip gelmeyeceğini merak ediyor. Apple’ın yeni nesil mobil işletim sisteminde günlük kullanımda oldukça işinize yarayacak olan yeni özellikler ve değişiklikler bulunuyor. iOS 13 ayrıca performans iyileştirmesi ve altyapı geliştirmeleri de içeriyor…

İŞTE iOS 13’ÜN ÖZELLİKLERİ

Bunlardan en önemlisi artık iOS 13’te karanlık modun bulunması. Kullanıcıların uzun zamandır istediği bir özellikti.

Ayrıca yeni nesil işletim sisteminde sign in with Apple isimli başka bir özellik daha var. Sitelerde veya uygulamalarda, üyelik için alt kısımda Google veya Facebook ile giriş yapma seçeneği vardır. İşte Apple da böyle bir özellik sunuyor. Ancak Sign in with Apple’da, Apple kullanıcının gerçek e-posta adresini gizleyip, her siteye özel gizli bir e-posta adresi ile giriş yapılmasını sağlıyor.

Mail uygulamasında da değişiklikler var, Mail uygulamasına gelen yeni engelleme özelliği ile istenmeyen e-postaların önüne tamamen geçiliyor. E-postaların daha kolay ayrıştırılması adına yeni bir klasörleme sistemi de var.

iOS 13 bugün çıkıyor!

Mesajlar uygulaması iOS 13’ün yüklenmesiyle WhatsApp’a benzer bir uygulamaya dönüşüyor. Kullanıcılar kendi profil fotoğraflarını seçebileceği gibi kullanıcı adı da belirleme şansına sahip. Hatta bu bilgileri kimlerin göreceği dahi belirlenebilecek.

Artık ses düzeyi ve titreşim simgeleri ekranın ortasında çıkmıyor. Ses düzeyi ses tuşlarının yanında ufak bir bar ile gösterilirken, telefonu titreşime aldığınız zaman üst kısımda beliren bir simgeyle iPhone’un titreşimde olduğu gösteriliyor.

Üç parmak hareketi ile kopyalama, geri alma, kesme ve yapıştırma yapılabiliyor. Ayrıca Bluetooth ile fare desteği de iOS 13’te bulunuyor. iOS 13’te ayrıca sistem iyileştirmeleri ve performans artışı yenilikleri de var.

iOS 13 NASIL YÜKLENİR?

iOS 13’ü Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme kısmından yükleniyor. Ayrıca iPhone’unuzu bir Mac veya PC’ye bağlayıp, iTunes üzerinden de güncelleyebilirsiniz.

iOS 13 güncellemesi alacak iPhone modelleri

WWDC 2019 öncesinde sızdırılan raporlarda, Apple’ın eski modellerine olan desteği sonlandıracağı belirtiliyordu. Beklenen oldu ve iOS 13 güncellemesinin iPhone SE ve sonrasında satışa sunulan modellere geleceği açıklandı.

iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modelleri kutudan doğrudan iOS 13 ile çıkacak. Bu kapsamda iOS 13 alacak cihazlar şu şekilde;

– iPhone Xs
– iPhone Xs Max
– iPhone XR
– iPhone X
– iPhone 8
– iPhone 8 Plus
– iPhone 7
– iPhone 7 Plus
– iPhone 6s
– iPhone 6s Plus
– iPhone SE

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir