iOS 16 Tanıtıldı ! İşte Özellikleri

İOS 16 çıktı mı, yenilikler ne olacak? İOS 16 güncellemesini hangi telefonlar yapabilecek?
İphone kullanıcılarının merakla beklediği iOS16, 6 Haziran 2022 Pazartesi günü Apple’ ın geliştirici konferansında tanıtıldı. Bilindiği gibi iOS Apple’ın iPhone için geliştirdiği daha sonra iPod touch ve iPad’de de kullanılan mobil işletim sistemidir.

iOS16’yı denemek isterseniz vakit kaybetmeden tıklayınız

Bildirimler

Bildirim gruplama özelliği daha önce tanıtılmıştı, iOS 16 ile şimdi de Canlı Etkinlikler (Live Activities) özelliği geldi. Live Activities, API ile bildirim alanını daha güncel bir hale getiriyor. Örnek vermek gerekirse; bundan sonra araç çağırmada ayrı ayrı bildirim yerine tek bildirim alanında animasyon ile gösterim gerçekleşecek.

Kullanıcıların spor karşılaşmaları, antrenmanlar, araç paylaşımı veya yemek siparişi gibi etkinlikleri doğrudan Kilit Ekranı’ndan gerçek zamanlı olarak takip etmelerine yardımcı olan yeni bir özellik olarak öne çıkıyor 

Odak Filtreleri 

Buna ek olarak Apple, Focus Filters özelliğini tanıttı. Bu kapsamda iş ile ilgili mesajları, tarayıcı alanından bir noktada toplamak mümkün olacak. Böylece Odak özelliği daha kolay kurulabiliyor ve Kilit Ekranı’na da bağlanabiliyor. Kullanıcılar, Kilit Ekranı duvar kağıdını ve araç takımlarını belirli bir Odak’a bağlama olanağından yararlanıyor.

Kullanıcılar ekranı kaydırıp ilgili Kilit Ekranı’na geçiş yaparak istedikleri Odak’ı etkinleştirebiliyor. Odak filtreleri sayesinde Takvim, Mail, Mesajlar ve Safari gibi uygulamalar yalnızca ayarlanan Odak ile ilgili içerikleri gösteriyor.

Mesajlar 

iOS 16 ile yenilenen bir başka alan da mesajlar oldu. Apple, iOS 16 ile mesaj düzenleme özelliği getirdi. Artık gönderilmiş mesajlar düzenlenebilirken, gönderilen mesajı geri almak da mümkün olacak. Ayrıca Apple, mesajlarda shared with you özelliğini yayına alacak. Üsteli bu özellik, yeni API ile geliştiricilere de  açılacak.

Geçtiğimiz etkinliklerde duyurulan ve Facetime’da uygulamalar dahil olmak üzere birlikte deneyim paylaşmayı sağlayan SharePlay özelliği, mesajlarda da aktif bir şekilde kullanılabilecek. 

Dikte 

iPhone’un sevilen özelliklerinden Dikte, WWDC22’de paylaşılan bilgilere göre aylık olarak 18 milyar kullanılıyor. Dikte ve klavyeyi bir arada kullanmayı sağlayan iOS 16, otomatik noktalama ve emojiler ile dikkat çekiyor. Ayrıca Dikte ile e-posta gönderimi yapabileceğinizi de ekleyelim. 

Apple, buna ek olarak etkinlikte App Intents API ile kestirmeler için kurulum ihtiyacını ortadan kaldırdığını da belirtti. 

Video Live Text 

Fotoğraflardan metin kopyalama özelliği ile ses getiren Apple, iOS 16 ile videoya live text özelliği geldiğini açıkladı. Kamera  ve safari gibi uygulamalarda kullanılan live text, otoğraflarda olduğu gibi videolarda da işlev gösterecek. Ayrıca çeviri uygulamasında da aktif bir şekilde kullanılabilecek. Bundan böyle, Vimeo’dan metin taramanız mümkün. Bununla beraber geliştiriciler live text API’den faydalanabilecek. 

Geçen sene tanıtılan Visual Lookup ise iOS 16 ile görsel taramayı yeni bir boyuta taşıyor.  Kullanıcılar artık bir görseli tarayıp başka bir alana, örneğin mesajlaşmaya taşıyabilecek. Visual Lookup iOS, ipadOS macOS tarafından destekleniyor. 

Apple Pay Later

Cüzdan’daki yeniliklerden bahseden ekip üyeleri, iPhone’un Tap to Pay özelliğinin işletmelerden ilgi gördüğünü vurguladı. Apple yöneticileri, Apple Pay’de yeni ödeme yöntemleri getirdiklerini açıkladı. Apple Pay Later’ı duyuran ekip bundan sonra kullanıcıların ödemelerini herhangi bir komisyon ya da vade farkı ödemeden 4 taksit ile yapabileceklerini açıkladı.

Apple, iOS 16 ile tanıtılan yeni Apple Pay Order Tracking özelliğini de tanıttı. Kullanıcılar bu yeni özellik kapsamında, siparişlerini yakından takip edebilecek. Apple Pay Order Tracking Shopify’dan başlayarak e-ticaret platformlarında yerini alacak. 

Haritalar 

Apple Haritalar’da sunulan 3 boyutlu çevreleyici görünüm bundan böyle 11 ülkede daha kullanıma sunulacak. Ayrıca Washington ve Miami dahil olmak üzere 6 şehirde daha kullanıcılarla buluşacak.

Apple, iOS 16 ile Haritalar’a gelen yeni özellikler arasında Multistop Routing özelliği yer alıyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar rotalarına 15 durak daha ekleyebilecek. Araç seyir halindeyken bu özellikten faydalanmak isteyen sürücüler ise Siri’den destek alabilecek. 

Haritalar kapsamında tanıtılan bir başka özellik ise Transit journey oldu. Böylece yolcular Harita uygulamasından ayrılmadan yolculuğun ne kadara mal olacağını öğrenebiliyor, toplu taşıma kartlarını Cüzdan’a ekleyebiliyor, bu kartlardaki bakiyenin düşük olup olmadığını kontrol edip kartlara yükleme yapabiliyor.

Apple News’ta spor taraftarlarına özel yenilikler 

Apple News’ta favori takımları ve ligleri kolayca takip etme, önde gelen yüzlerce yayıncının sunduğu haberleri alma, önemli profesyonel liglerin ve üniversite liglerinin skorlarına, programlarına, sıralamalarına erişme ve maçların önemli anlarını doğrudan News uygulamasından izleme olanağı sunan yeni bir My Sports bölümü yer alıyor. 

Aile İçi Paylaşım 

Aile İçi Paylaşım en başından itibaren doğru ebeveyn denetimlerini uygulayarak çocuklar için hesap oluşturmanın daha kolay bir yolunu sağlıyor. Özellik uygulamalar, filmler, kitaplar, müzikler ve daha fazlası için belirli yaşlara uygun kısıtlamalar sunuyor. Ayrıca mevcut ebeveyn denetimlerini otomatik olarak uygulayan yeni bir aygıtın kurulumu için de daha basit bir süreç getiriyor. Çocuklar ekran süresini artırmak istediğinde, velileri bu isteği doğrudan Mesajlar uygulamasından onaylayabiliyor veya reddedebiliyor.

iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi

iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi, altı adede kadar kullanıcının ortak çalışabileceği ve katkıda bulunabileceği ayrı bir iCloud arşivi sayesinde ailelere fotoğrafları hızlı ve kolayca paylaşmanın yeni bir yolu. Kullanıcılar kişisel arşivlerindeki mevcut fotoğrafları paylaşmayı seçebilir ya da başlangıç tarihine veya fotoğraflardaki kişilere göre paylaşımda bulunabiliyor. Dileyen kullanıcılar Kamera uygulamasındaki yeni açma/kapatma düğmesini kullanarak fotoğrafları otomatik olarak Paylaşılan Arşiv’e gönderebiliyor.

Ayrıca kullanıcılar, Paylaşılan Fotoğraf Arşivi’ndeki katılımcıların bulunduğu fotoğrafları paylaşmaları için akıllı öneriler de alıyor. Paylaşılan Fotoğraf Arşivi’ndeki tüm kullanıcılar, paylaşılan fotoğraf veya videolar ekleme, bu içerikleri silme, düzenleme ya da favori olarak işaretleme erişimine sahip oluyor. Böylece paylaşılan fotoğraf ve videolar her kullanıcının Anılar ve Öne Çıkan Fotoğraflar bölümünde görünüyor.

iOS 16 güncellemesi alacak modeller

 • iPhone SE (2022)
 • iPhone 13
 • iPhone 13 mini
 • iPhone 13 Pro
 • iPhone 13 Pro Max
 • iPhone 12
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone Xs
 • iPhone Xs Max
 • iPhone Xr
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone SE (2. nesil)
 • iPod Touch (7. nesil)