iPhone 12 Geliyor!

13 Ekim 2020’de (Türkiye saati ile 20:00) iPhone 12 serisinin tanıtılıp, piyasaya sürülmesi bekleniyor. İphone serisinin son dönemde çift boyutta piyasaya sürülmesi sonrasında beklentiler o yönde ilerliyor. İphone 12‘ler için son günlerde iPhone mini olarak çıkarılacağı iddia ediliyor.

Her yıl Eylül ayında tanıtılan yeni iPhone modellerinin bu yıl tüm dünyayla birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Corona virüs salgını nedeniyle tanıtımının gecikeceği geçtiğimiz Ağustos ayında Apple tarafından açıklamıştı.

Yeni tasarım hatları ve 5G

Öncelikle iPhone 12 ailesinin 4 modelden oluşabileceğini belirtelim.

Tasarım anlamında küçük değişikliklere sahip olması beklenen iPhone 12 modelleri, tıpkı iPad Pro ve ilk nesil iPhone SE gibi daha keskin köşeli hatlara sahip olacaklar. iPhone 12 ailesinin sahip olacağı en önemli özelliklerden bir diğerinin ise 5G teknolojisi olması bekleniyor. Tabii ki bu özelliği kullanmanız için 5G teknolojisinin bulunduğunuz noktada aktif olarak kullanılması gerektiğini de hatırlatalım.

5.4, 6.1, 6.1 ve 6.7 inçlik 4 model

Akıllı telefon pazarındaki pek çok marka geçtiğimiz yıldan beri amiral gemisi modellerinde 5G teknolojisini sunmaya başladı. iPhone 12 ailesinin 5.4, 6.1, 6.1 ve 6.7 inç olmak üzere 4 farklı modele sahip olması bekleniyor.

OLED ekran ve 120 Hz ekran yenileme hızı

iPhone 12 ailesinde yer alacak olan modellerin ekran kısmında OLED panel kullanacakları da sızdırılan bilgiler arasında. iPhone 12 ailesinin yüksek fiyatlı modellerin tıpkı amiral gemisi Android modelleri gibi 120 Hz ekran yenileme hızı teknolojisini kullanmaları da bekleniyor. Bu özelliğin Apple tarafından “ProMotion” olarak adlandırılabileceği de gelen bilgiler arasında.

Ailenin uygun fiyatlı modellerinde 2, yüksek fiyatlı modellerinde ise 3 kamera bulunacak. Ailenin yüksek fiyatlı modellerinin iPad Pro modellerinde gördüğümüz Lidar sensörüne sahip, iPhone 12 ailesi işlemci olarak ise A14 işlemcisini kullanacak.

Uygun fiyatlı modellerin 64 GB, yüksek fiyatlı modellerin ise 128 GB‘tan başlayan dahili depolama seçenekleri sunması bekleniyor. Batarya, 5.4 inçlik modelin 2227 mAh, 6,1 inçlik modellerin 2775 mAh ve 6.7 inçlik modelin ise 3687 mAh büyüklüğünde olması bekleniyor. iPhone 12 modellerinin kutusundan kulaklık ve şarj aleti çıkmayabileceği iddialar arasında bulunmaktadır.