Kampanyanı Kendin Yap !

Korona virüs ile başlayan Pandemi süreci hayatı olumsuz etkilemekle birlikte işletmeleri, bireyleri yeni arayışlar içine sürüklemeye zorladı. Asıl amaç hayatın akışının devam etmesi ve maddi döngünün devamlılığının sağlanmasıydı.

Pandemi nedeniyle alışveriş merkezleri başta olmak üzere bir çok yerel, ulusal işletmelerde kampanya vb. etkinlikler yasaklandı. Sosyal mecralardan takip et , etiketle sistemi ile çekilişler yapılmaya başlandı. Maddi açıdan güçlü olanlar pazarlama firmalarından yardım alarak işi daha profesyonel hale getirmeye başladı.

Amacımız burada profesyonel destek alamayan ancak işletmesi için birşeyler yapmak isteyenlere yardımcı olmak. Öncelikle öneri için hazırlanmış bir yazı olduğunu hatırlatmakta fayda görüyorum. Bunlar, ne basit şeyler ,herkes biliyor gibi düşüncelere kapılmanızı istemem. Siz biliyor, hatta en iyisini yapıyor olabilirsiniz ama bilmeyenler ve arayış içinde olanların da olduğunu unutmamak gerekir. Sizlerde bu konudaki düşünce ve önerilerinizi paylaşarak yardımcı olabilirsiniz.

Sosyal mecra ile başlayalım.

Çekiliş gibi etkinliklerde en etkili mecramız Instagram ! çekilişleriniz için duyuru çalışmalarını size bedava görseller sunan – Canva– ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Çekiliş açıklamanız dışında mutlaka içeriğe uygun (#) hashtag (başlık etiketi) koymanız, daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlayacaktır.

Hashtagler, bir anahtar kelimeyi veya konuyu sosyal medyada belirtmek için pound veya sayı sembolünün, “#” kullanılması anlamına gelir. Hashtagler Twitter’dan kaynaklandı ve o zamandan beri Instagram, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarında yaygınlaştı.

Temasız Kampanya

Temassız kampanya için ihtiyacımız olan uygulamalar; QR Kod düzenleyici, ( iOS, Android, PC, Mac gibi platformlara kolayca indirilebilir başka programlarda var.) Google Form ( Google hesabınız ile giriş yapmanız gerekmektedir. Bir Google hesabınız yoksa kısa sürede açabilirsiniz.) veya Jotform uygulaması ( Google, Facebook veya mail ile kayıt olup, oturum açabilirsiniz.)

Google Form veya Jotform uygulamasını, ziyaretçilerinizin katılacağı bilgileri hazırlamak için kullanacaksınız.

QR Kod uygulamasını ise hazırladığınız Google Form veya jotforma ziyaretçilerinizin ulaşması için kullanacaksınız.

Hazırladığınız Google Forma veya Jotforma ait URL kodunu, QR Kod yardımı ile aşağıdaki örnek şekline çevirecek, katılım koşulları içeren bilgi ile giriş, vitrin, danışma veya vb alanlarda sergileyeceksiniz.

Ziyretçileriniz, akıllı telefonlarda yer alan QR kod uygulaması ile kodu okutacak ve otomatik açılan Google Form veya Jotform bilgileri doldurarak kampanyaya katılım sağlamış olacaktır.

İki uygulama arasındaki en büyük fark Google Form için okutulan QR kod sonrası gmail hesabınız ile forma ulaşıyor olmanız, Jotform ise QR kodu okutmanız sonrasında direk karşınıza gelecek ve kayıt olmadan istenen bilgileri paylaşabileceksiniz.

Uygulamaların en iyi yanı size ücretsiz hizmet vermesi ve CRM kayıtlarınızı ücretsiz tutması, istediğiniz zaman katılımcılara ait istatistik bilgilerini alabilmeniz ise işin bonusu.

Hayırlı, bol kazançlarınız olsun! Sağlıklı günler

1 thought on “Kampanyanı Kendin Yap !

  1. Leyla Yurtseven dedi ki:

    Güzel ve ilginç bir anlatım olmuş elinize sağlık, bu konu ile ilgili olarak bir çalışma denemeyi düşünüyorum. Sonucu paylaşacağım

Comments are closed.