Özel KDV İndirimi !

Resmi Gazete’de 30 Ağustos 2020 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile özel okullarda yüzde 8 olan KDV yüzde 1’e indirilmişti. 

Özel üniversiteler için de geçerli olan kararda, indirimin 1 Eylül 2020-30 Haziran 2021 tarihleri arasında verilecek eğitim-öğretim hizmetleri için geçerli olacağı belirtilmişti.

Bu hususa riayet etmediği tespit edilen kurumlara aynı Özel öğretim Kurumlan Kanunu’nun 7’nci maddesinin ikinci fıkrası gereğince idari para cezası uygulanacağı belirtilen yazıda, bu konuda faaliyette bulunan Özel Öğretim kurumlarımın uyarılması istendiği belirtilmişti.

Ancak özel okullardan veya özel üniversitelerden alınan karara ilişkin halen velilere yapılmış bir bildirim, düzenleme veya mahsup işlemi yok !

Bu işlemleri kontrol eden nasıl olacağını soran biri veya birileri yok mu? veliler için olumlu olan bu işlem ne zaman yapılacak?

Özel okul ve özel üniversiteler Pandemi nedeniyle geçen senenin 2. dönemi , bu senenin 1. dönemini uzaktan eğitim ile yürüteceklerine dair karar almalarına rağmen okul ücretlerine zam yapmanın yanında, meb müfredatı ile aynı olan özel okul kitaplarını da yüksek ücret ile velilerin alımına sunmuşlardır.

Bu durumda velilerin sanırım şikayet ve tüketici mahkemesine başvurmaktan başka çareleri kalmıyor.