Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır?

Yurtdışından alınan telefon nasıl Türkiye’de kayıt edilir ?” işte sorunuzun cevabı;

Herkes yurt dışından telefon getirebilir. Ancak bu telefonun kaydı, sadece yurt dışından pasaport veya kimlik kartı ile giriş-çıkış yapmış kişi adına yapılır.

O yurt dışından gelen kişinin pasaportuna kaydedilmekle kalmıyor; aynı zamanda telefon/GSM numarasına da işleniyor. Eskiden, bu tür bir uygulamada yoktu. 

Bunlara dikkat etmelisiniz !

Yurtdışından gelen telefon, ülkeye giriş yaptığı andan itibaren 4 ay (120 gün) sim kart takılarak rahatlıkla kullanılabilir.

  1. Yurtdışından ülkeye giriş yaptığınız andan itibaren belirtilen 120 günü (yurtdışı telefon kayıt süresi olarak bilinen süredir) geçmemek kaydı ile telefonu yurt dışından getiren kişinin adına ve GSM numarasına kaydedebilirsiniz.
  2. Eğer yurtdışından gelen telefon kayıt süresi için tanımlanan 120 gün geçtiyse, kayıt edemezsiniz. Yeniden yurt dışına gidip, ülkeye giriş yapmanız gerekir.  
  3. 1 pasaporta 3 yılda 1 kez telefon kaydı yapılır ve takvim yılı esas alınır.
  4. Kayıt işlemlerini E Devlet üzerinden kolayca yapılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

1. IMEI Numaramı Bilmiyorum Nasıl Öğrenebilirim?

IMEI numarasını arama ekranına *#06# kodlarını tuşlayarak öğrenebilirsiniz.

2. E-devlet Kapısı Üzerinden Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?

E-Devlet şifresi ile https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet adresinden cihaz kaydını yapabilirsiniz.

3. Yurtdışından Cihaz Getirdim, Kayıt Hakkım Var Mı?

https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kayit-hakki-sorgulama linkini kullanarak ya da BTK Tüketici İletişim Merkezi’ni (120) arayarak kayıt hakkınız olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

4. Kayıt İşlemleri Öncesi Yapmam Gereken Bir Şey Var Mı?

E-devlet sisteminden kayıt hakkının sorgulanması (https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kayit-hakki-sorgulama) harç ücretinin yatırılması ve kayıt işlemlerinin tamamlaması gerekmektedir.